Monitoring jakości powietrza

Jakość powietrza w domu - dlaczego to ważne ?

Dla większości dla hasła ‘jakość powietrza’ pierwsze skojarzenia to ‘smog’ a… to to tylko jeden czynnik i to zewnętrzny wpływający na jakość powietrza, pozostałe są nie mniej groźne i są czynnikami wewnątrz budynku. (smog w tym pyły PM2.5, PM10)
Podstawowym czynnikiem, który decyduje o jakości powietrza wewnątrz domu, firmy  itp., jest zawartość dwutlenku węgla (CO2).
Jako minimum higieniczne przyjmuje się granicę stężenia CO2 1000 ppm (0,1%), przy 1400-1500 ppm. powietrze odczuwane jest wtedy jako ‘nieświeże’, stężenie powyżej 2500 ppm (0,25%),uznawane jest już za niebezpieczne.
Aby zapewnić odpowiednie niskie stężenie CO2 pomieszczenia w których przebywamy powinny być odpowiednio wietrzone gdyż głównym ‘producentem’ CO2 jest człowiek- każdy z nas wydycha średnio 20 litrów dwutlenku węgla na godzinę .
Obecne budownictwo tj. szczelna stolarka  i dążenie do oszczędności w ogrzewaniu lub chłodzeniu – skutkuje tym że dom nie jest odpowiednio wietrzony, bo o tym zazwyczaj zapominamy, oszczędzamy, a nie znamy stężenia CO2.

Sprawdź jak możesz chronić się przed COVID-19 monitorując jakość powietrza: wirus COVID-19 wg badań przenosi się drogą powietrzną przez tzw. aerozole oddechowe. Pomiar stężenia CO2 wydychanego przez ludzi jest proporcjonalny do ilości aerozoli oddechowych – więc jest to idealny wskaźnik do prawidłowego wentylowania pomieszczeń w celu przeciwdziałania COVID-19.

Drugim czynnikiem ‘psującym’ powietrze są lotne związki organiczne LZO, z angielskiego: Volatile Organic Compounds VOC, TVOC. Lotne związki organiczne emitowane są przez większość elementów wyposażenia i wykończenia pomieszczeń  np. dywany, wykładziny, meble, farby, kleje, woski, rozpuszczalniki, środki czyszczące i dezynfekujące oraz kosmetyki.
Lotne związki organiczne maja duży wpływ na ludzi i zwierzęta domowe. Krótkotrwałe negatywne efekty np.: podrażnienie oczu, nosa i gardła, bóle głowy, utrata koordynacji oraz nudności. Długotrwałe efekty mają dużo większy wpływ na zdrowie i mogą powodować uszkodzenie wątroby, nerek i ośrodkowego układu nerwowego. W dłuższym okresie przebywanie w pomieszczeniach z wysokim stężeniem TVOC może spowodować choroby nowotworowe.

‘Inteligentny dom to nie tylko sterowanie – inteligentny dom dba o mieszkańców’

 

Wizualizacja poziomów CO2.
Wizualizacja poziomów TVOC.

Zobacz jak to działa

Zobacz możliwości naszych systemów

Odtwórz

Przetestuj nasze aplikacje mobilne

 

                 

sterowanie klimatyzacją

sterowanie wentylacją